Brenda Blethyn

21. října 2010 v 17:40 | eddiecook |  Autogramy osobně
Autogram Brendy Blethyn (např. maminka z Pýchy a Předsudku nebo z Pokání) jsem získal v Karlových Varech, když tam dělala předsedkyni poroty. Je strašně milá a ve skutečnosti mi připadala mladší než ve filmech :-). Bohužel jsem neměl u sebe dobrou fotku, tak jsem si nechal podepsat alespoň obrázek v novinách.
brendablethyn
   Britská sympatická dáma Brenda Blethyn (vl. jménem Brenda Anne Bottle) se narodila těsně po válce jako nejmladší z devíti dětí v rodině inženýra. Po absolvování technické univerzity pracovala jako stenografka nebo účetní skoro do své třicítky. Mezitím šetřila peníze, aby se mohla přihlásit na Guildfordovu školu herectví. Opustila práci a vrhla se na divadelní prkna, kde se později připojila i k britské National Theatre Company.

Herectví jí přinášelo úspěch a chválu kritiky, i když ne veřejnou slávu. Nicméně za svoje výkony v divadelních hrách získala ocenění London Critics' Circle Theatre Award a nominaci na cenu Laurence Oliviera. A jak už to u většiny britských herců a hereček bývá, po divadle přišla i BBC a později první filmy.

Po malých rolích v televizních filmech či seriálech nebo trošku větších partech v ČARODĚJKÁCH s Anjelicou Huston či TEČE TUDY ŘEKA s Bradem Pittem si ji vybral prominentní britský režisér Mike Leigh do jedné z hlavních rolí ve filmu TAJNOSTI A LŽI. Blethynová posbírala většinu ocenění. Byla nominována na Oscara, získala Zlatý Globus, cenu Bafta, ocenění na festivalu v Cannes i cenu Londýnských kritiků a mnoho dalších. Ze dne na den o ní mluvila většina světové kritiky. Po několika méně významných filmech svůj úspěch zopakovala o dva roky později (1998) rolí ve filmu Marka Hermana TICHÝ HLAS. Druhá nominace na Oscara a nominace na Zlatý Globus.

Od té doby se objevila ve více či méně významných filmech. Rozhodně nezůstala zapomenuta černá komedie BÍLÁ VDOVA, kde jako zadlužená vdova začíná pěstovat místo orchidejí marihuanu (její zatím poslední nominace na Zlatý Globus za komedii). Hlavní role si užila také v oddychových komediích ZA JASNÉHO DNE či LÁSKA AŽ ZA HROB o dvou konkurenčních pohřebních ústavech. Role matek si zase prožila v britských kostýmních dramatech PÝCHA A PŘEDSUDEK (jako svérázná matka Keiry Knightley) nebo novější POKÁNÍ (matka Jamese McAvoye).

V poslední době pozvedla svojí účastí některé seriály a ve filmech spojuje síly s Gabrielem Byrnem či Johnem Hurtem. Je už několik let rozvedená a u nás jsme ji v roce 2008 mohli spatřit, když dělala předsedkyni poroty na festivalu v Karlových Varech. Rozdávala úsměvy, podpisy i společné fotografie, s každým se bavila. Brenda Blethyn je totiž příjemná a skromná dáma jak na filmovém plátně, tak i ve skutečném životě. Proto si zaslouží naši pozornost.

Jediná adresa, kterou jsem našel, je tahle:
(netuším, jestli odpovídá na dopisy, nikde jsem nenašel žádné zkušenosti...)

Brenda Blethyn
Independent Talent Group Ltd.
Oxford House
76 Oxford Street
London W1D 1BS
UK
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama